تبلیغات
بصیرت - کاربران فیس‌بوک چگونه رصد می‌شوند؟

به گزارش مشرق، کیهان در ویژه های خود نوشت:

حلقه انحرافی برای «مرد بحران» كم خدمت كرده است؟!

یك روزنامه وابسته به حلقه انحرافی ادعا كرد دعوا بر سر نیامدن مردمی نژادی دیگر است.
این روزنامه می نویسد: طرح برخی بحث ها و موضوع ها از سوی محافل سیاسی و فكری خاص طی دو سال گذشته، نشان می دهد برخی دانسته یا نادانسته درصدد هستند با ایجاد تغییراتی در مدل و هندسه جمهوری اسلامی كه حضرت روح الله معمار كبیر انقلاب آن را پایه گذاری كرده، روح حاكم بر نظام «امام و امت» را با نوعی از استحاله و تغییرات محتوایی رو به رو كنند....  


روزنامه مذكور با اشاره به برخی دعاوی انتخاباتی نظیر دولت وحدت ملی، دولت ائتلاف ملی، دولت فراجناحی و... می نویسد: هدف در ذیل طرح این گونه بحث ها، كم رنگ كردن نقش مردم در انتخاب بالاترین مقام اجرایی كشور و جلوگیری از بر سر كار آمدن فردی از جنس مردم و با مطالبات مردمی است.

به زعم برخی سیاسیون، از این پس فردی كه رعیت زاده است و در برابر ارباب زادگان و بزرگ زادگان می ایستد، نباید رئیس جمهور ایران شود. نكته جالب توجه در این بین، این كه می توان مبدع بسیاری از این مدل ها را شخصی دانست كه به واسطه «مرد بحران» دانستن خود، دائما در حال طراحی مدل هایی برای خروج از بحران های فرضی است.

این روزنامه توضیح نداده كه آیا پیوند لیدر حلقه انحرافی با عناصری نظیر نفر اول فساد اقتصادی 3 هزار میلیارد تومانی و لابی در هتل لاله تداعی «مردمی نژادی» بودن می كند؟ یا اعطای امتیاز ویژه 400 میلیاردتومانی در كیش به شركتی ثبت شده با یك میلیون تومان، غمخواری مردم است؟ حمایت از برخی هنرپیشگان مبتذل و پرداخت كمك های مالی ویژه به آنان چطور؟

در همین حال جای سوال است كه چرا همین روزنامه وابسته به حلقه انحرافی در همسویی با فتنه گران، از زبان مرد بحران-ساز- آنان به القای تقلب پرداخت و شعار دروغین انتخابات آزاد را آن هم در صفحات اول خود (قبل از هشدار رهبر معظم انقلاب) برجسته كرد. آیا این هم معنای تازه مردمی نژاد بودن است؟ یا مثلا دامن زدن به تنش و تعارض میان نهادهای قانونی و دور زدن رهنمودهای امام و رهبری، به معنای وفاداری به «هندسه جمهوری اسلامی كه حضرت روح الله معمار كبیر انقلاب آن را پایه گذاری كرد» است؟! ادعای دوستی با مردم اسرائیل و اختراع مكتب ایرانی كه برای ادعای هلال شیعی و تمایل ایران به ایجاد امپراتوری در منطقه سند جور كرد، چطور؟

اساسا آیا می توان عملكردی برای حلقه انحراف جست وجو كرد كه كمك به دراز كردن زبان فتنه گران و پر كردن خانه های جدول دشمن در زمینه ایجاد بی ثباتی، تنش و اختلاف درون نظام نباشد؟ چگونه امكان دارد حلقه ای مدعی حمایت از نظام امت و امام باشد و در عین حال خلاف منویات ولی امرمسلمین و ملت انقلابی مشی كند؟

فارین پالیسی: اوباما هر كاری می كند مقابل ایران شكست می خورد

«اوباما هر كاری را انجام داده اما سیاست وی در قبال ایران شكست خورده است».
مجله آمریكایی فارین پالیسی در ارزیابی سیاست های ضد ایرانی اوباما نوشت: هیچ ابتكار عملی در دولت اوباما به اندازه نمونه ایران موفق نبود. با سخت تر كردن تحریم ها، آمریكا فشار مضاعفی بر اقتصاد جمهوری اسلامی تحمیل كرد. اوباما هر كاری را انجام داد اما سیاست ایران وی همچنان شكست می خورد.

هیچ نشانه ای وجود ندارد كه تحریم ها توانسته باشد تهران را به زانو درآورده و آن را ناگزیر به دست كشیدن از برنامه های هسته ای اش كند. از سوی دیگر به نظرنمی رسد كه نگرش جدیدی نیز در كاخ سفید ایجاد شده باشد. ولی نصر، كه پیش تر در وزارت امور خارجه آمریكا فعال بوده، می گوید، نمی توانم تصور كنم آنچه در سال گذشته كارآمد نبوده، در سال جاری چگونه كار می كند؟

جیمز تراوب تحلیلگر این نشریه ادامه می دهد: دور بعدی مذاكرات هسته ای كه برای 8 اسفند در قزاقستان برنامه ریزی شده، نمی تواند به نتیجه برسد، مگر اینكه ایالات متحده نشان دهد برای اقدامات معنی دار و مناسب در مقابل امتیازهایی كه ایران ارائه می كند، آماده است.
این تحلیل خاطر نشان كرد: در صورتی كه گزینه نظامی یك ایده خوب بود، می توانست یك پیروزی دیپلماتیك را رقم بزند.

 اما اگر در واقع این گزینه حتی در مقابل مهار ایران، بدترین گزینه باشد، سابقه چهار سال دپیلماسی با ایران را به شكست می رساند. اوباما به خوبی درك می كند كه حتی بدترین دشمنان آمریكا نیز منافع خود را دارند و این منافع به نظر آنها حقوق مشروعی است كه باید مورد احترام واقع شوند.

الجزیره: ولیعهد عربستان از سوی رئیس سیا انتخاب شده است

محمد بن نایف فرزند ولیعهد متوفی عربستان و وزیر كشور فعلی نامزد دولت اوباما برای پادشاهی بر عربستان سعودی است.
به گزارش پایگاه خبری الجزیره، «جان برنان» رئیس سازمان سیا كه مدتی رئیس یكی از پایگاه های سازمان سیا در عربستان بود، در دوران ماموریت خود با محمد بن نایف روابط صمیمانه ای برقرار كرد و این امر باعث شد تا برنان، نایف را برای پادشاهی بر آل سعود نامزد كند. از سوی دیگر گزارش می شود كه ملك عبدالله پادشاه عربستان از این موضوع اطلاع یافته و دستور داده تا سریعا جلوی طرح برنان را بگیرند.

«عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود»، پادشاه عربستان، آبان ماه با صدور حكمی برادر كوچكترش شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز آل سعود» را بنا به درخواست خودش از سمت وزارت كشور عزل كرد و برادرزاده اش شاهزاده «محمد بن نایف آل سعود» را به عنوان جانشین وی منصوب كرد. محمد بن نایف كه پسر ولیعهد متوفی پیشین است فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی از آمریكا است.

تلاش برای به پادشاهی رساندن محمد بن نایف در حالی مطرح می شود كه امیر سلمان بن عبدالعزیز برادر ناتنی ملك عبدالله و وزیر دفاع، ولیعهد فعلی عربستان سعودی است.به گزارش العالم با وجود افشاگریهای رسانه ها درباره اختلافات خاندان حاكم بر عربستان و درگیری های گذشته برای منصب ولیعهدی، كه ظاهرا هر كسی آن را به عهده گرفته محكوم به بیماری یا مرگ بوده، كسی توجه ندارد كه آمریكا می خواهد پادشاه آینده، محمد بن نایف باشد.

محمد بن نایف از همان لحظه نخست، به عنوان شخصیتی امنیتی توانست با تسلط بر مخالفان و ایجاد رعب و وحشت در میان آنها خود را در میان نهادهای امنیتی در داخل و خارج عربستان مطرح كند؛ وی پیش از این در زمان وزارت احمد بن عبدالعزیز آل سعود هم زمام همه امور را در این وزارت خانه بر عهده داشت.

محمد بن نایف از ابتدا هیچ سمت دولتی نداشت و در بخش خصوصی فعالیت می كرد تا اینكه ملك «فهد بن عبدالعزیز آل سعود»، پادشاه پیشین این كشور با صدور حكمی در سال 1999 میلادی وی را به عنوان معاون وزیر كشور در امور امنیتی منصوب كرد.

پیش از این برخی مطبوعات آمریكایی از دولت اوباما خواسته بودند به خاطر وضعیت به شدت بحرانی عربستان و همسایگان آن، تعارف را كنار گذاشته و رسما برای تعیین جانشین شاه این كشور اقدام كند.
 
نظر محمد هاشمی، كرباسچی و كواكبیان درباره نامزدی هاشمی رفسنجانی

یك عضو حزب كارگزاران گفت: در حال حاضر تمامی جریانات سیاسی و بسیاری از مردم خواهان حضور آیت الله هاشمی در انتخابات آینده هستند ولی وی تا به این لحظه درباره ورود به انتخابات صحبتی را انجام نداده است.محمد هاشمی با اظهار بی اطلاعی از حضور آیت الله هاشمی در انتخابات به باشگاه خبرنگاران افزود: تنها این را می دانم كه بسیاری از مردم و جریانات سیاسی در حال حاضر آیت الله هاشمی را راه نجات ملت می دانند.

اما غلامحسین كرباسچی (دبیركل حزب كارگزاران) در گفت وگو با آریا و در پاسخ سوال اگر آیت الله هاشمی رفسنجانی كاندیدا شود آیا این احتمال وجود دارد كه كارگزاران نگاه و حمایت خود را از كاندیداتوری نجفی به سمت آقای هاشمی تغییر دهد؟ گفت: آقای هاشمی خودشان اعلام كرده اند در انتخابات كاندیدا نمی شوند بنابراین نمی توان براساس اگرها اظهارنظر كرد. در عالم سیاست كسی براساس اگرها سخن نمی گوید بلكه طبق واقعیات اظهارنظر می شود.

وی تاكید كرد: ما نمی توانیم بگوییم اگر آقای هاشمی كاندیدا شود چه اتفاقی می افتد یا چه تصمیمی اتخاذ می شود همانطور كه اشاره كردم ایشان گفته اند كاندیدا نمی شوند.وی درباره حمایت از نجفی یا عارف، این امر را منوط به تصمیم اصلاح طلبان كرد و درباره حسن روحانی نیز با بیان اینكه روحانی را از اصولگرایان نمی داند گفت: روحانی یك فرد معتدلی است كه نه تنها ایشان خودش را به هیچ وجه اصولگرا نمی داند بلكه اصولگرایان هم حسن روحانی را هم طیف خود نمی دانند.

وی ادامه داد: اگر آقای روحانی نامزد شوند و اصلاح طلبان در خصوص ایشان صحبت كنند ممكن است زمینه ای فراهم شود تا از سوی این طیف مورد حمایت قرار گیرد اما آقای روحانی هنوز به طور رسمی اعلام نكرده اند كه قصد كاندیداتوری در انتخابات را دارند.
وی تاكید كرد: اصولگرایی حسن روحانی مانند اصولگرایی آقای هاشمی است در واقع آیت الله هاشمی هم عضو جامعه روحانیت مبارز است اما سوال این است آیا ایشان را اصولگرا می دانند؟

همچنین كواكبیان دبیر حزب مردم سالاری به تسنیم گفته است: حدود یك ماه قبل كه بنده با آقای هاشمی رفسنجانی ملاقاتی داشتم، ایشان به صراحت گفتند كه من برنامه ای برای كاندیداتوری ندارم. وی می افزاید: دو نظر در كنار نظر آقای هاشمی رفسنجانی وجود دارد؛ یك نظر این است كه آقای هاشمی رفسنجانی با هیچ كس، از جمله اصلاح طلبان و بعضی از اصولگرایان معتدل، ممكن است به وحدت نرسند، پس بهتر این است كه آقای هاشمی بیاید تا همه دعواها و مسائل حل شود.

 خانواده و اطرافیان ایشان نیز شاید بر همین مبنا دارند نظر می دهند و آنهایی كه می گویند هاشمی بهتر است كه كاندیدا شود، شاید از روی دلسوزی می گویند. ولی یك نظر در نقطه مقابل است كه خود بنده هم این نظر را دارم. من معتقدم كه آقای هاشمی رفسنجانی فعلی با آقای هاشمی 84 تفاوت هایی پیدا كرده و موقعیت اجتماعی شان حتما فرق كرده ولی ما نباید در دام جریانی بیفتیم كه می خواهد دوباره انتخابات را صرفا دو قطبی كند و یك حالتی به انتخابات دهد كه بالاخره باز بحث های دو قطبی شدن انتخابات قدیم به وجود آید.

همچنین بنده برای شخصیت آقای هاشمی رفسنجانی احترام ویژه ای قائلم و من معتقدم كه بالاخره بعضی ها اگر در صحنه بازیگردانی باشند، نقش آفرینی بهتری دارند تا در صحنه بازیكن شدن. از سوی دیگر آقای رفسنجانی 77 یا 78 سال دارند و به مقتضای سنی، باید اجازه دهند تا جوانان ترها هم بیایند.

كاربران فیس بوك و گوگل چگونه از سوی سیا رصد می شوند؟

یك نشریه تخصصی آلمانی در امور رایانه و اینترنت اعلام كرد شبكه های مجازی مانند فیس بوك و گوگل در قبضه سرویس های جاسوسی آمریكا و غرب قرار دارند.
نشریه آلمانی چیپ در گزارشی نوشت: حدود یك میلیارد انسان در فیس بوك مطلب منتشر می كنند كه چه كسی را می شناسند، از چه چیزی خوش شان می آید، چه كاری را با علاقه انجام می دهند، چه برنامه هایی برای آینده خود دارند و در مورد تحول های جاری سیاسی و اجتماعی چه می اندیشند. این تعداد یك هفتم بشریت است. بنابراین فیس بوك بزرگترین مجموعه داده های خصوصی در طول تاریخ را دارد.
به گزارش سایت اخبار روز، در ادامه این گزارش آمده است: «در آوریل 2006 كه فیس بوك هنوز دو سالش هم نشده بود، یك كمك مالی به مبلغ 27 میلیون دلار آمریكایی دریافت كرد. از جمله سرمایه گذاران، شركت سرمایه گذاری Greylock و شركا بود كه تا امروز هم جزو 10 سهامدار برتر فیس بوك است. Greylock و شركا از با نفوذترین سرمایه گذاران در دره سیلیكون است. یكی از باتجربه ترین همكاران Greylock آقای هاوارد ای كوكس (Howard E. Cox) است. او بیش از 40 سال است كه در آنجا مشغول به كار است. تنها در شركت Greylock او در طی چهار دهه بارها در شورای نظارت مقام داشته است.

كوكس در حال حاضر به عنوان شریك مشاور شركت Greylock كار می كند. اما كوكس هیچگاه تنها یك سرمایه گذار نبوده است. او پیش از آمدن به Greylock در دفتر وزارت دفاع ایالات متحده و افزون بر این تا سال 2009 در هیأت كارگزاران تجاری پنتاگون كار می كرد. وی در كنار فعالیتش در شركت Greylock عضو مدیریت شركت In-Q-Tel است كه در شركت های نوپا در گستره فن آوری سرمایه گذاری می كند. در معرفی نامه شركت In-Q-Tel شركت های جوان و اكثر ناشناخته ای به چشم می خورند.

 نكته ای كه این شركت ها را پیش از هر چیز به هم مرتبط می كند، نوع فرآورده های شان است. آنان همه فن آوری هایی تولید می كنند كه سازمان جاسوسی ایالات متحده مفید تشخیص می دهد، چرا كه شركت In-Q-Tel توسط سازمان سیا تأسیس شد و امروز به عنوان بازوی سرمایه گذاری اش عمل می كند.»

این گزارش یادآور می شود: از طریق In-Q-Tel مأموران اطلاعاتی، به برون سپاری (Outsourcing) كارهای پژوهشی می پردازند. سرمایه گذاری های ماهرانه به سازمان سیا اجازه می دهد كه بدون آنكه ناوگانی از دانشمندان را در استخدام داشته باشند، از تحول سریع فن آوری عقب نماند. یك نمونه برجسته در این باره كه سازمان سیا از طریق In-Q-Tel از چه نوع فن آوری پشتیبانی می كند، Google Earth است.

نشریه چیپ نوشت: در مورد رابطه فیس بوك و سیا البته ارتباط مالی مستقیمی مانند رابطه In-Q-Tel و گوگل وجود ندارد. اما یك پل پرسنلی وجود دارد كه این شبكه اجتماعی را با سازمان سیا مرتبط می كند، یعنی فردی به نام هاوارد ای كوكس. او در یك نقطه استراتژیك مهمی نشسته است، چرا كه سازمان سیا علاقه زیادی به داده های كاربران فیس بوك دارد و مأموران اطلاعاتی این نكته را به هیچ وجه پنهان نمی كنند. در یك جزوه شركت In-Q-Tel آمده است؛ «هنگامی كه مسأله بر سر آن است كه جنبش های سیاسی در نطفه زیر نظر قرار گیرند، نظارت بر رسانه های اجتماعی برای حكومت ها به گونه فزاینده ای به یك امر حیاتی تبدیل می شود».

به عبارت روشن تر حكومت های غربی نمی خواهند توسط یك انقلاب فیس بوكی مانند بهار عربی غافلگیر شوند، چرا كه در بهار عربی شبكه های اجتماعی همانند جنبش اعتراضی ضد سرمایه داری «اشغال» نقش محوری بازی كرده است. برای كنترل مؤثر جریان هایی مانند «اشغال» نیاز به یك عنصر دومی هم هست، یعنی نرم افزاری كه با آن بتوان حجم زیاد داده هایی مانند فیس بوك را هدفمندانه بهم ربط داد و به تجسم درآورد. در این مورد نیز سازمان سیا یك سرمایه گذاری استراتژیك كرده است.

Palantir Technologics، شركت دیگری كه In-Q-Tel آن را از لحاظ مالی تأمین می كند، چنین نرم افزاری را تولید می كند. به كمك این نرم افزار می توان داده های بیشماری مانند قبض رسید، فهرست مشتریان، اطلاعات كارت های اعتباری و همچنین پرونده های بیماران از بیمارستان ها را در كنار هم قرار داد و ارزیابی كرد. به سرعت می توان رد آلودگی را تا نقطه آغازینش پی گرفت و از گسترش بیشتر آن جلوگیری كرد؛ این الگویی است كه می توان آن را در مورد جنبش های اعتراضی نیز به كار برد.

این نشریه تخصصی امور رایانه و اینترنت در گزارش خود از كنترل پیام های الكترونیك رایانه ای توسط سازمان امنیت و جاسوسی آلمان خبر داده و نوشت: «علاقه شدید به رفتار اینترنتی شهروندان یك پدیده آمریكایی نیست. در آلمان نیز آنچه كه شهروندان در شبكه انجام می دهند، توسط دولت كنترل می شود. به این ترتیب در سال 2010 حدود 37 میلیون رایانامك توسط سازمان اطلاعات فدرال آلمان فیلتر شدند كه در آنها یك یا چند واژه حساس وجود داشت».طبقه بندی: جنگ نرم،
برچسب ها: کیهان، ویژه، روزنامه، بصیرت،

تاریخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 21:55 | نویسنده : علی درزیان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.